Přestože obcí protékal od nepaměti bezejmenný potok (později se změnily poměry melioracemi okolních pozemků), bývaly Urbanice často bez vody, a tak bylo postupně vybudováno několik vodních ploch. Kdy…
Není nikoho, kdo jel vlakem přes Chlumec nad Cidlinou, aby neviděl poblíž tamního nádraží velkou vodní plochu, jíž se říká všelijak - od Starochlumeckého až po Chlumecký rybník (první pojmenování…
Jedním ze zaniklých a neobnovených královéhradeckých městských rybníků byl také Temešvárský rybník, na něhož můžeme dnes vzpomenout pouze pohledem na nedalekou dochovanou budovu bývalého mlýna.…
Všude po Československu nastal v prvních letech existence republiky velký boom výstavby různých pomníků svobody nebo padlým v 1. světové válce, k nimž se dále řadily pomníky prezidenta T. G. Masaryka…
Podle některých teorií mohl na tomto místě stát již románský svatostánek z 11. nebo 12. století. Nic z toho se však nedá dokázat. Nejstarším známým plebánem byl Vicemil. Po jeho smrti byl 10.…
Uprostřed obce měl původně stát osamělý dřevěný kříž, nejspíše již od 2. poloviny 18. století, pokud ne mnohem dříve, i když v I. vojenském mapování z let 1764-1768 a jeho rektifikaci z let 1780-1783…
Tato lokalita byla podle častých archeologických nálezů osídlena již v době kamenné, ale více pozůstatků se našlo rovněž po osídlení z doby bronzové. Zejména jde o nález několika lidských koster s…
I když bylo Královéhradecko v rámci staletí dějištěm řady různých válek a konfliktů, tak bitva u Hradce Králové, jinak zvaná též jako na Chlumu či u Sadové, byla tou největší a nejkrvavější vůbec.…
Stejně jako v okolních obcích byly rovněž Rozběřice velmi poničeny během prusko-rakouské války roku 1866. Vždyť hněvčevský farář P. Josef Just popisuje to, co se stalo v širém okolí, takto: „Jediným…
Zdejší krajina byla již od středověku plná různě velikých vodních ploch, což lze vidět ještě v I. vojenském mapování z let 1764-1768 a jeho rektifikaci z let 1780-1783 (viz http://oldmaps.geolab.cz…